poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Imbir

Natura termiczna: ciepła (imbir suszony jest cieplejszy)
Smak: ostry (imbir suszony jest ostrzejszy)
System narządów: płuca, żołądek, śledziona
Działanie: wzmacnia środkowy ogrzewacz, przeciwdziała nudnościom, uwalnia powierzchnię od patogennych czynników zimna i wiatru, działa napotnie, przekształca śluz i wspiera płuca, stymuluje cyrkulacje krwi, zwiększa apetyt, wspiera produkcje soków trawiennych
Składniki: wysoka zawartość olejków esencjonalnych, skrobi i aminokwasów, goryczki, gingerol (składnik wzmacniający serce)

Świeży imbir powstrzymuje rozwój przeziębienia, usuwa flegmę i kaszel. Jest szczególnie dobry na przeziębienie z ogólnym odczuciem chłodu i brakiem potów. Świeży imbir ogrzewa układ trawienny, wzmacnia żołądek, powstrzymuje wymioty. Herbata imbirowa jest dobrym sposobem na chorobę lokomocyjną lub poranne wymioty u kobiet ciężarnych.

Imbir suszony ogrzewa ciało i usuwa wewnętrzne zimno (uczucie zimna w plecach i kończynach). Wspomaga on również krążenie krwi w organizmie, jest pomocny w bólach stawów. 

Przeciwwskazania: imbir nie jest zalecany dla osób o gorącej konstytucji, należy unikać spożywania imbiru w różnych rodzajach krwawienia, nie jest również wskazany dla osób, które mają wypieki na twarzy, fale gorąca, albo utrzymujący się przez dłuższy czas stan podgorączkowy.

Bibliografia:
1. Z. Yifang, Y. Yingzhi; Tradycyjna medycyna chińska w kuchni
2. J. Kastner;  Terapia pożywieniem

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza