środa, 18 listopada 2015

Owies (płatki owsiane)

Natura termiczna: neutralna do ciepłej
Smak: słodki, lekko gorzki
System narządów: śledziona, żołądek, nerki
Działanie: odbudowuje qi i krew, porusza qi, wzmacnia mięśnie, wspomaga usuwanie z organizmu wilgoci (szczególnie gdy jest  prażony)

Owies działa na organizm ogrzewająco, ma smak słodki i delikatnie gorzkawy, wzmacnia śledzionę-trzustkę, odbudowuje i reguluje energię, usuwa cholesterol z przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych, wzmacnia mięsień sercowy. Może działać korzystnie w przypadku cukrzycy. Owies to jeden z najbogatszych w krzem pokarmów dlatego wspiera regenerację układu kostnego i tkanki łącznej, zawiera też sporo fosforu. Owies jest szczególnie dobry dla rekonwalescentów, warto go spożywać gdy odczuwamy ogólny brak siły, zwłaszcza u osób bladych. Należy uważać ze spożyciem owsa u osób z objawami gorąca, spożywany w nadmiarze może wywołać zaburzenia snu.

Płatki owsiane są prawie tak samo pożywne jak owies pełnoziarnisty, ponieważ poddaje się je tylko lekkiemu przetwarzaniu podczas mielenia i odparowywania. Można je stosować do przygotowywania: zup, puddingów, chlebów, spodów do ciast, kruszonek i deserów.


Bibliografia:
1. P. Pitchford; Odżywianie dla zdrowia
2. J. Kastner;  Terapia pożywieniem

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza